제 목 «Αφαιρούν τα ελληνικά σύμβολα από τη φέτα: Παρθενώνας, τσολιάδες, ελλη…
writer Gloria

첨부파일

본문

Γαλλία παραγωγή ανάπτυξη πετρες πηλιου Μηταράκης: πετρινα σκαλοπατια τιμες Κανείς ξένος δεν μπορεί να πουλήσει στην Ακανόνιστη Καρύστου Ευρώπη τυρί με το όνομα φέτα
πετρες πηλιου αρμολογηση πλακας καρυστου «Αφαιρούν τα ελληνικά σύμβολα από τη φέτα: αρμολογηση πλακας καρυστου Παρθενώνας, πετρινα σκαλοπατια τσολιάδες, Μπλέ πέτρα χτισίματος ελληνικές σημαίες πλακακια σκαλας και γράφουν ότι είναι καναδική», πέτρα πηλίου είπε ο αν. υπουργός Ανάπτυξης..."

Μηταράκης: Κανείς ξένος δεν μπορεί να πουλήσει στην Ευρώπη τυρί με το όνομα φέτα πετρες πηλιου
<script></script>

«Αφαιρούν τα ελληνικά σύμβολα από τη φέτα: Παρθενώνας, τσολιάδες, ελληνικές σημαίες και γράφουν ότι είναι καναδική», είπε ο αν. υπουργός Ανάπτυξης

«Η συμφωνία θεωρείται ετεροβαρής υπέρ των Ευρωπαϊκών συμφερόντων», ανέφερε ο αναπληρωτής υπουργός Ανάπτυξης, Νότης Μηταράκης, αναφορικά με την υπόθεση της ελληνικής φέτας και την διεκδίκηση του ονόματος από τον Καναδά.



Ο κ. Μηταράκης εξήγησε ότι ο Καναδάς δέχτηκε ότι η φέτα είναι ελληνικό προστατευμένο όνομα. Αφαιρούν τα ελληνικά σύμβολα από τη φέτα: Παρθενώνας, τσολιάδες, ελληνικές σημαίες και γράφουν ότι είναι καναδική. Όποιος μπει στην αγορά δεν μπορεί να πει το προϊόν του φέτα, μπορεί να πει "τύπου φέτα". Η συμφωνία θεωρείται ετεροβαρής υπέρ των Ευρωπαϊκών συμφερόντων. Διπλασιάζεται η ποσότητα ευρωπαϊκών τυριών που εισάγονται αδασμολόγητα στον Καναδά.Τα ίδια πέτυχε η Ιταλία και η Γαλλία».



Ο αν. υπουργός μιλώντας στην επιτ ροπή παρ αγωγής και εμπορίου της Βουλής υποστήριξε ότι το σχετικό τελικό κείμενο συμφωνίας Ε.Ε. και Καναδά είναι έτοιμο διαφοροποιώντας με τον τρόπο αυτό την θέση του από αυτή που είχε αναπτύξει ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης, Θανάσης Τσαυτάρης, σύμφωνα με την οποία η διαπραγμάτευση για την προστασία της ονομασίας της φέτας είναι σε εξέλιξη.

 

Επιπροσθέτως, ο κ. Μηταράκης εξέφρασε την ενόχλησή του για το γεγονός ότι στην επικείμενη σύνοδο του Παγκόσμιου Οργανισμού Εμπορίου «Το δικό μας υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης δεν μπόρεσε να στείλει εμπειρογνώμονες. Και μετά ερχόμαστε να διαμαρτυρηθούμε για το πώς υπερασπιζόμαστε τα προϊόντα» αποδίδοντας όμως μέρος της ευθύνης στα ΜΜΕ τα οποία – όπως υποστήριξε – θα έκαναν λόγο για σπατάλη.

 

Ο κ. Μηταράκης πάντως υποστήριξε ότι τα δύο υπουργεία εργάστηκαν συστηματικά και πέτυχαν την «ξεκάθαρη και αδιαμφισβήτητη κατοχύρωση των ελληνικών θέσεων στην τελική συμφωνία. Πετύχαμε τα 16 από τα 16 αγροτικά προϊόντα που θεωρήσαμε  προτεραιότητα που μας ζήτησε το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. Τα 15 έχουν πλήρη προστασία και ένα αυξημένη. Οι ισχυρισμοί περί μη κατοχύρωσης των ελληνικών δικαιωμάτων είναι παντελώς αστήρικτη. Στο δικό μας γήπεδο εντός ΕΕ δεν παραχωρήσαμε τίποτα. Κανείς δεν μπορεί να πουλήσει σε ευρωπαϊκό έδαφος τυρί με το όνομα φέτα εκτός και αν είναι ελληνικό. Δεν υπάρχει κανένα παραθυράκι.  Τώρα στο δικό τους γήπεδο, τον Καναδά, υπάρχει άλλο νομικό πλαίσιο, στο αγγλοσαξονικό δίκαιο δέχονται μόνο κατοχυρωμένα σήματα trademarks». 




πετρες πηλιου πετρες πηλιου Αντ. Σαμαράς: «Συγγνώμη, δήμαρχε, που έφτασα πριν από σένα!»

Αιφνιδιαστική εμφάνιση του Πρωθυπουργού στο δείπνο Μιχελάκη - δημάρχων σε ταβέρνα της Κηφισιάς

Σε ιδιαιτέρως φιλικό κλίμα δείπνησαν το βράδυ της Δευτέρας, στη γνωστή ταβέρνα της Κηφισιάς, «Τηλέμαχος», ο πρωθυπουργός, Αντώνης Σαμαράς, ο υπουργός Εσωτερικών, Γιάννης Μιχελάκης και δήμαρχοι της Αττικής, που εκλέγονται στη Β' Αθηνών.



Ο πρωθυπουργός, αλλά και ο υπουργός Εσωτερικών, άκουσαν τις απόψεις των δημάρχων για το νομοσχέδιο που προωθεί η κυβέρνηση και προβλέπει τις αλλαγές στον τρόπο εκλογής δημάρχων και δημοτικών συμβούλων στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Μαΐου 2014, ενώ ενημερώθηκαν και για τα θέματα που απασχολούν την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

 

Η είδηση ωστόσο είναι ότι οι δήμαρχοι δεν είχαν ενημερωθεί για την παρουσία του Πρωθυπουργού, καθώς εκείνος εμφανίστηκε αιφνιδιαστικά στην ταβέρνα στις 10 το βράδυ.



Κάποιοι από τους δημάρχους μάλιστα είχαν αποφασίσει να μην παραστούν, προφανώς επειδή θεώρησαν ότι η προγραμματισμένη συνάντησή τους με τον υπουργό Εσωτερικών, κ. Γιάννη Μιχελάκη, θα ήταν υπόθεση ρουτίνας.



Ο πρωθυπουργός, ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη και έδωσε κανονικά το «παρών», προκαλώντας... πανικό στους απόντες.



Αμέσως, σήμανε συναγερμός και όσοι απουσίαζαν σχεδόν... τσακίστηκαν για να ανέβουν στην Κηφισιά, με απόκλιση από μισή μέχρι μία ώρα, ανάλογα με την περιοχή που βρισκόταν ο καθένας.



Ο κ. Σαμαράς δεν άφησε να περάσει απαρατήρητη η απουσία τους και, απευθυνόμενος σε έναν εξ αυτών, του είπε: «Συγγνώμη, δήμαρχε, που έφτασα πριν από σένα».



Τότε, ο κ. Μιχελάκης πήρε το λόγο και, απευθυνόμενος προς τους παρευρισκόμενους, πρόσθεσε χαριτολογώντας: «Αν ταξιδέψεις με τον πρωθυπουργό, για να τον προλάβεις, πρέπει να φύγεις με την προηγούμενη πτήση!».
Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πετρα ακανονιστη αλβανιας πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글